Oris - 01 733 7681 4084-Set LS
01 733 7681 4084-Set LS Artelier John Coltrane
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 733 7681 4084-Set LS (aka: 01 733 7681 4084-Set LS) |
| Name: | 01 733 7681 4084-Set LS Artelier John Coltrane |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris John Coltrane 01 733 7681 4084-Set LS of 2013 is a limited edition of 1000 pieces created as an ode to jazz musician John Coltrane.