Oris - 01 733 7721 4051-07 8 21 88
01 733 7721 4051-07 8 21 88 Artelier Date 40 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 733 7721 4051-07 8 21 88 (aka: 01 733 7721 4051-07 8 21 88) |
| Name: | 01 733 7721 4051-07 8 21 88 Artelier Date 40 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Date 01 733 7721 4051-07 8 21 88 has a stainless steel case of 40.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 733. The dial is Silver.