Oris - 01 733 7721 4083-Set LS
01 733 7721 4083-Set LS Artelier Date 40 Dexter Gordon
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 733 7721 4083-Set LS (aka: 01 733 7721 4083-Set LS) |
| Name: | 01 733 7721 4083-Set LS Artelier Date 40 Dexter Gordon |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Date 01 733 7721 4083-Set LS has a stainless steel case of 40.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 733. The dial is Grey. This limited edition of 1000 pieces was created in honor of Dexter Gordon.