Oris - 01 733 7762 4057-07 5 20 70FC
01 733 7762 4057-07 5 20 70FC Artelier S 38 Stainless Steel / Green
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 733 7762 4057-07 5 20 70FC (aka: 01 733 7762 4057-07 5 20 70FC) |
| Name: | 01 733 7762 4057-07 5 20 70FC Artelier S 38 Stainless Steel / Green |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Artelier S 01 733 7762 4057-07 5 20 70FC debuted in 2023 as part of the inaugural collection of the new Artelier S series. This watch has a Stainless Steel case and a Green dial; power comes from the self-winding caliber Oris 733 ND (No-Date).