Oris - 01 733 7762 4081-Set
01 733 7762 4081-Set Artelier Art Blakely
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 733 7762 4081-Set (aka: 01 733 7762 4081-Set) |
| Name: | 01 733 7762 4081-Set Artelier Art Blakely |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier 01 733 7762 4081-Set is a 2019 limited edition of 1234 pieces created as an homage to Art Blakely. This watch has a stainless steel case and a silver dial, the later notably featuring not 12 but rather 11 markers.