Oris - 01 733 7762 4085-Set
01 733 7762 4085-Set Artelier James Morrison Academy of Music
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 733 7762 4085-Set (aka: 01 733 7762 4085-Set) |
| Name: | 01 733 7762 4085-Set Artelier James Morrison Academy of Music |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 1234 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier 01 733 7762 4085-Set is a 2020 limited edition of 1234 pieces created in collaboration with the James Morrison Academy of Music. This watch has a case of 38.00mm, with the back engraved with the Academy of Music logo. The dial is blue, turning darker towards the edges.