Oris - 01 734 7670 4019-07 5 21 70FC
01 734 7670 4019-07 5 21 70FC Artelier Skeleton 40.5 Diamonds
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 734 7670 4019-07 5 21 70FC (aka: 01 734 7670 4019-07 5 21 70FC) |
| Name: | 01 734 7670 4019-07 5 21 70FC Artelier Skeleton 40.5 Diamonds |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Skeleton 01 734 7670 4019-07 5 21 70FC has a stainless steel case of 40.00mm, and a Silver dial with diamond-set hour markers and an open center, revealing part of the open-worked caliber Oris 734 within.