Oris - 01 744 7665 4054-07 5 22 71FC
01 744 7665 4054-07 5 22 71FC Artelier Small Second Pointer Day 42 Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 744 7665 4054-07 5 22 71FC (aka: 01 744 7665 4054-07 5 22 71FC) |
| Name: | 01 744 7665 4054-07 5 22 71FC Artelier Small Second Pointer Day 42 Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Small Second, Pointer Day offers a twist on the Oris pointer mechanism; it is not the date, but rather the day that is indicate through a central hand. The stainless steel case of reference 01 744 7665 4054-07 5 22 71FC measures 44mm across; the dial is Black.