Oris - 01 763 7723 4051-07 5 18 64FC
01 763 7723 4051-07 5 18 64FC Artelier Grande Lune Date 36 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 763 7723 4051-07 5 18 64FC (aka: 01 763 7723 4051-07 5 18 64FC) |
| Name: | 01 763 7723 4051-07 5 18 64FC Artelier Grande Lune Date 36 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Grande Lune Date 01 763 7723 4051-07 5 18 64FC has an oversized moon phase display, courtesy of the self-winding caliber Oris 763 that sits in the 36.00mm stainless steel case. The dial is Silver.