Oris - 01 774 7686 4051-07 5 23 70FC
01 774 7686 4051-07 5 23 70FC Artelier Chronograph 44 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 774 7686 4051-07 5 23 70FC (aka: 01 774 7686 4051-07 5 23 70FC) |
| Name: | 01 774 7686 4051-07 5 23 70FC Artelier Chronograph 44 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Chronograph 01 774 7686 4051-07 5 23 70FC has a stainless steel case of 44.00mm, and a Silver dial. This watch is powered by caliber Oris 774, a self-winding movement with chronograph and date.