Oris - 01 781 7703 4351-07 8 21 78
01 781 7703 4351-07 8 21 78 Artelier Complication 40.5 Stainless Steel - Yellow Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 781 7703 4351-07 8 21 78 (aka: 01 781 7703 4351-07 8 21 78) |
| Name: | 01 781 7703 4351-07 8 21 78 Artelier Complication 40.5 Stainless Steel - Yellow Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Artelier Complication 01 781 7703 4351-07 8 21 78 has a stainless steel case of 40.50 crowned by a bezel with yellow gold PVD-plating, which houses a caliber Oris 781 displaying the hours, minutes and seconds, plus subsidiary dial for the date, the day of the week and the 2nd time zone (24 h), and moon phase. The dial is Silver.