Oris - 01 781 7729 4031-07 5 21 65FC
01 781 7729 4031-07 5 21 65FC Artelier Complication 40 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 781 7729 4031-07 5 21 65FC (aka: 01 781 7729 4031-07 5 21 65FC) |
| Name: | 01 781 7729 4031-07 5 21 65FC Artelier Complication 40 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Complication 01 781 7729 4031-07 5 21 65FC has a stainless steel case of 40.00, which houses a caliber Oris 781 displaying the hours, minutes and seconds, plus subsidiary dial for the date, the day of the week and the 2nd time zone (24 h), and moon phase. The dial is Silver.