Oris - 01 908 7607 4091-Set MB
01 908 7607 4091-Set MB Artelier Alarm Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 908 7607 4091-Set MB (aka: 01 908 7607 4091-Set MB) |
| Name: | 01 908 7607 4091-Set MB Artelier Alarm Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Alarm [WTACH_REF] has a case of 42.50mm and a Silver dial. This watch is powered by caliber Oris 908, a self-winding movement with central seconds, date, and an alarm function which can be adjusted via a second crown.