Oris - 01 734 7751 4133-07 5 21 09FC
01 734 7751 4133-07 5 21 09FC Artix GT Date Skeleton
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artix GT |
| Reference: | 01 734 7751 4133-07 5 21 09FC (aka: 01 734 7751 4133-07 5 21 09FC) |
| Name: | 01 734 7751 4133-07 5 21 09FC Artix GT Date Skeleton |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Artix GT Skeleton has a stainless steel case of 42.00, which houses a self-winding movement in the form of caliber Oris 734 - an open-worked version of the brand's well-known caliber 733.