Oris - 01 735 7662 4154-07 5 21 82FC
01 735 7662 4154-07 5 21 82FC Artix GT Day Date Stainless Steel - Ceramic / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artix GT |
| Reference: | 01 735 7662 4154-07 5 21 82FC (aka: 01 735 7662 4154-07 5 21 82FC) |
| Name: | 01 735 7662 4154-07 5 21 82FC Artix GT Day Date Stainless Steel - Ceramic / Black |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Artix GT Date 01 735 7662 4154-07 5 21 82FC has a stainless steel case of 42.00mm, crowned by a bidirectional revolving bezel in ceramic, calibrated for 60 units. The dial is Black. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 735 .