Oris - 01 735 7706 4494-Set MB
01 735 7706 4494-Set MB Artix GT Calobra Day Date Limited Edition II / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artix GT |
| Reference: | 01 735 7706 4494-Set MB (aka: 01 735 7706 4494-Set MB) |
| Name: | 01 735 7706 4494-Set MB Artix GT Calobra Day Date Limited Edition II / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Calobra 01 735 7706 4494-Set MB is named after a town on the Spanish island of Mallorca, which hosts the Oris Rally Clasico Isla Mallorca' race. Based on the Artix GT template, this watch has a stainless steel case crowned by a bidirectional ceramic bezel calibrated for 60 units. This watch is powered by caliber Oris 735 , a self-winding movement with indication of both day and date. The dial is Black.