Oris - 01 735 7751 4153-07 8 21 87
01 735 7751 4153-07 8 21 87 Artix GT Day Date Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artix GT |
| Reference: | 01 735 7751 4153-07 8 21 87 (aka: 01 735 7751 4153-07 8 21 87) |
| Name: | 01 735 7751 4153-07 8 21 87 Artix GT Day Date Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Artix GT Date 01 735 7751 4153-07 8 21 87 has a stainless steel case of 42.00mm, crowned by a bidirectional revolving bezel calibrated for 60 units. The dial is Grey. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 735 .