Oris - 01 774 7661 4484-Set
01 774 7661 4484-Set Artix GT Calobra Limited Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artix GT |
| Reference: | 01 774 7661 4484-Set (aka: 01 774 7661 4484-Set) |
| Name: | 01 774 7661 4484-Set Artix GT Calobra Limited Edition |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Calobra 01 774 7661 4484-Set is named after a town on the Spanish island of Mallorca, which hosts the Oris Rally Clasico Isla Mallorca' race. Based on the Artix GT template, this watch has a stainless steel case crowned by a bidirectional ceramic bezel calibrated for 60 units. This watch is powered by caliber Oris 774, a self-winding movement with chronograph. The dial is Black.