Oris - 01 774 7661 7784-Set RS
01 774 7661 7784-Set RS Audi Sport Limited Edition III
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artix GT |
| Reference: | 01 774 7661 7784-Set RS (aka: 01 774 7661 7784-Set RS) |
| Name: | 01 774 7661 7784-Set RS Audi Sport Limited Edition III |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Audi Sport 01 774 7661 7784-Set RS is a limited edition of 500 pieces created with Audi Sport. Based on the Artix GT template, this watch has DLC-coated titanium case crowned by a bidirectional ceramic bezel calibrated for 60 units. This watch is powered by caliber Oris 774, a self-winding movement the signature red rotor of which can be seen through the see-through case back. The dial is Black.