Oris - 01 674 7644 4054-07 5 22 81FC
01 674 7644 4054-07 5 22 81FC Artix Chronograph Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artix |
| Reference: | 01 674 7644 4054-07 5 22 81FC (aka: 01 674 7644 4054-07 5 22 81FC) |
| Name: | 01 674 7644 4054-07 5 22 81FC Artix Chronograph Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Artix Chronograph 01 674 7644 4054-07 5 22 81FC has a stainless steel case of 44.00mm and a Black dial. This watch is powered by caliber Oris 674, a self-winding movement with chronograph and date based on the Valjoux 7750.