Oris - 01 733 7642 4035-07 5 21 85FC
01 733 7642 4035-07 5 21 85FC Artix Date 42 Stainless Steel / Blue
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artix |
| Reference: | 01 733 7642 4035-07 5 21 85FC (aka: 01 733 7642 4035-07 5 21 85FC) |
| Name: | 01 733 7642 4035-07 5 21 85FC Artix Date 42 Stainless Steel / Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Artix Date 01 733 7642 4035-07 5 21 85FC has a stainless steel case of 42.00mm and a Blue dial. This watch is powered by caliber Oris 733, a self-winding movement with central seconds and date. The signature red rotor can be seen through the see-through case back.