Oris - 01 733 7642 4091-07 5 21 80FC
01 733 7642 4091-07 5 21 80FC Artix Adan Paredes
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artix |
| Reference: | 01 733 7642 4091-07 5 21 80FC (aka: 01 733 7642 4091-07 5 21 80FC) |
| Name: | 01 733 7642 4091-07 5 21 80FC Artix Adan Paredes |
| Produced: | 2020 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Artix 01 733 7642 4091-07 5 21 80FC is a limited edition of 20 pieces created with the Mexican artist Adan Paredes.