Oris - 01 734 7714 4054-07 5 19 81FC
01 734 7714 4054-07 5 19 81FC Artix Skeleton
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artix |
| Reference: | 01 734 7714 4054-07 5 19 81FC (aka: 01 734 7714 4054-07 5 19 81FC) |
| Name: | 01 734 7714 4054-07 5 19 81FC Artix Skeleton |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Artix Skeleton {WATCH_REF] has a case of 39.00mm and an openworked dial, which reveals the self-winding caliber Oris 734 - a skeletonized version of the brand's well-known caliber 733.