Oris - 01 755 7691 4051-07 5 21 80FC
01 755 7691 4051-07 5 21 80FC Artix Pointer Day Date Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artix |
| Reference: | 01 755 7691 4051-07 5 21 80FC (aka: 01 755 7691 4051-07 5 21 80FC) |
| Name: | 01 755 7691 4051-07 5 21 80FC Artix Pointer Day Date Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Artix Pointer Day Date 01 755 7691 4051-07 5 21 80FC has a stainless steel case of 42.00mm and a Silver dial. This watch is powered by caliber , a self-winding movement with central seconds, a window for the date at 6:00, and a 'pointer' hand for the day of the week feature. The signature red rotor can be seen through the see-through case back.