Oris - 01 915 7643 4051-07 8 21 80
01 915 7643 4051-07 8 21 80 Artix Complication Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artix |
| Reference: | 01 915 7643 4051-07 8 21 80 (aka: 01 915 7643 4051-07 8 21 80) |
| Name: | 01 915 7643 4051-07 8 21 80 Artix Complication Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Artix Complication 01 915 7643 4051-07 8 21 80 has a stainless steel case of 42.00mm, which houses the caliber Oris 915, a self-winding movement with full calendar and moon phase indicator.