Oris - 01 635 7500 4164-07 4 20 10
01 635 7500 4164-07 4 20 10 BC3 Day Date 40 Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | BC3 |
| Reference: | 01 635 7500 4164-07 4 20 10 (aka: 01 635 7500 4164-07 4 20 10) |
| Name: | 01 635 7500 4164-07 4 20 10 BC3 Day Date 40 Stainless Steel / Black / Rubber |
| Produced: | 2000 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris BC# Day Date 01 635 7500 4164-07 4 20 10 has a stainless steel case with a diameter of 40.00mm, which houses the self-winding caliber . The dial is Black.