Oris - 01 735 7641 4184-Set
01 735 7641 4184-Set BC3 Air Racing Edition Silver Lake
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | BC3 |
| Reference: | 01 735 7641 4184-Set (aka: 01 735 7641 4184-Set) |
| Name: | 01 735 7641 4184-Set BC3 Air Racing Edition Silver Lake |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The ORIS BC3 01 735 7641 4184-Set is a limited edition of 1000 pieces created in celebration of the brand's sponsorship of the 2012 Swiss Team to take on the Reno Air Races. This watch has a case of 42.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 735 . The dial is Black.