Oris - 01 735 7641 4361-07 8 22 03
01 735 7641 4361-07 8 22 03 BC3 Advanced Day Date Stainless Steel - DLC / Grey / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | BC3 |
| Reference: | 01 735 7641 4361-07 8 22 03 (aka: 01 735 7641 4361-07 8 22 03) |
| Name: | 01 735 7641 4361-07 8 22 03 BC3 Advanced Day Date Stainless Steel - DLC / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The ORIS BC3 Advanced represents a redesign of the original BC3 of the year 2000. This watch has a case of 42.00mm with DLC-coated bezel, which houses the self-winding caliber Oris 735 . The dial is Black.