Oris - 01 735 7641 4766-07 5 22 56B
01 735 7641 4766-07 5 22 56B BC3 Advanced Day Date DLC / White / Leather
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | BC3 |
| Reference: | 01 735 7641 4766-07 5 22 56B (aka: 01 735 7641 4766-07 5 22 56B) |
| Name: | 01 735 7641 4766-07 5 22 56B BC3 Advanced Day Date DLC / White / Leather |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The ORIS BC3 Advanced represents a redesign of the original BC3 of the year 2000. This watch has a DLC-coated case of 42.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 735 . The dial is White.