Oris - 01 645 7617 4174-07 8 22 58
01 645 7617 4174-07 8 22 58 BC4 Small Second Pointer Day Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | BC4 |
| Reference: | 01 645 7617 4174-07 8 22 58 (aka: 01 645 7617 4174-07 8 22 58) |
| Name: | 01 645 7617 4174-07 8 22 58 BC4 Small Second Pointer Day Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.70 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris BC4 01 645 7617 4174-07 8 22 58 has the BC4-style cushion-shaped case with a diameter of 42.70mm, which houses a caliber Oris 645 self-winding movement with indicators for both day and date, plus small seconds.