Oris - 01 653 7631 4684-Set
01 653 7631 4684-Set BC4 Blue Eagles
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | BC4 |
| Reference: | 01 653 7631 4684-Set (aka: 01 653 7631 4684-Set) |
| Name: | 01 653 7631 4684-Set BC4 Blue Eagles |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 1969 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris BC4 01 653 7631 4684-Set was introduced in 2009 as a celebration of the 40th anniversary of the Blue Eagles. This watch has the BC4-style cushion-shaped case with a diameter of 45.00mm, which houses a caliber Oris 674 self-winding movement 24-hour display, small seconds and date. The vertical crown at 2:00 (more accurately 4:00 in this case) rotates the inner bezel.