Oris - 01 674 7633 4764-07 5 24 58BFC
01 674 7633 4764-07 5 24 58BFC BC4 Chronograph DLC / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | BC4 |
| Reference: | 01 674 7633 4764-07 5 24 58BFC (aka: 01 674 7633 4764-07 5 24 58BFC) |
| Name: | 01 674 7633 4764-07 5 24 58BFC BC4 Chronograph DLC / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris BC4 01 674 7633 4764-07 5 24 58BFC has the BC4-style cushion-shaped case with a diameter of 45.00mm, which houses a caliber Oris 674 self-winding movement with chronograph and date.