Oris - 01 690 7615 4154-Set MB
01 690 7615 4154-Set MB BC4 Flight Timer Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | BC4 |
| Reference: | 01 690 7615 4154-Set MB (aka: 01 690 7615 4154-Set MB) |
| Name: | 01 690 7615 4154-Set MB BC4 Flight Timer Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.70 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris BC4 01 690 7615 4154-Set MB has the BC4-style cushion-shaped case with a diameter of 42.70mm, which houses a caliber Oris 690 self-winding movement, which can display a second time zone fully independent of the first. The vertical crown at 2:00 operates the inner rotating bezel.