Oris - 01 749 7632 4194-Set LS
01 749 7632 4194-Set LS BC4 Der Meisterflieger Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | BC4 |
| Reference: | 01 749 7632 4194-Set LS (aka: 01 749 7632 4194-Set LS) |
| Name: | 01 749 7632 4194-Set LS BC4 Der Meisterflieger Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.70 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris BC4 01 749 7632 4194-Set LS has the BC4-style cushion-shaped case with a diameter of 42.70mm, which houses a caliber Oris 649 self-winding movement with regulator-style display.