Oris - 01 401 7781 4081-Set
01 401 7781 4081-Set Big Crown Wings of Hope Stainless Steel
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 401 7781 4081-Set (aka: 01 401 7781 4081-Set) |
| Name: | 01 401 7781 4081-Set Big Crown Wings of Hope Stainless Steel |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Big Crown 01 401 7781 4081-Set is a limited edition of 1000 pieces created in support of aeronautical charity Wings of Hope. This watch has a Yellow Gold case of 40.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 401, visible through the case back.