Oris - 01 403 7776 4065-07 5 19 11
01 403 7776 4065-07 5 19 11 Big Crown Pointer Date Calibre 403 Stainless Steel / Blue
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 403 7776 4065-07 5 19 11 (aka: 01 403 7776 4065-07 5 19 11) |
| Name: | 01 403 7776 4065-07 5 19 11 Big Crown Pointer Date Calibre 403 Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 403 7776 4065-07 5 19 11 is a 2021 introduction. This Big Crown has a Stainless Steel case of 38.00mm -lacking the fluted bezel normally found on the Big Crown- which houses an in-house Oris movement in the form of caliber Oris 403.