Oris - 01 473 7786 4065-07 5 19 22FC
01 473 7786 4065-07 5 19 22FC Big Crown Pointer Date 38 Calibre 743 Stainless Steel / Blue
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 473 7786 4065-07 5 19 22FC (aka: 01 473 7786 4065-07 5 19 22FC) |
| Name: | 01 473 7786 4065-07 5 19 22FC Big Crown Pointer Date 38 Calibre 743 Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Calibre 743 (reference 01 473 7786 4065-07 5 19 22FC) debuted in 2023. This watch is powered by caliber Oris 473, which is the brand's 10th in-house movement in as many years. This movement must be wound by hand, sports the signature 'pointer' date indication, and has a power reserve of 120 hours - as witnessed by the indicator visible via the see-through case back.