Oris - 01 581 7566 4061-07 8 19 61
01 581 7566 4061-07 8 19 61 Big Crown Complication Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 581 7566 4061-07 8 19 61 (aka: 01 581 7566 4061-07 8 19 61) |
| Name: | 01 581 7566 4061-07 8 19 61 Big Crown Complication Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown Complication 01 581 7566 4061-07 8 19 61 has a stainless steel case of 38.00, crowned by a coin edge bezel. Power comes from the self-winding caliber Oris 581, with indicators for the day, date, month, and moon phase. The dial is Silver.