Oris - 01 584 7550 4064-07 8 14 61
01 584 7550 4064-07 8 14 61 Big Crown Pointer Date 28.5 Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 584 7550 4064-07 8 14 61 (aka: 01 584 7550 4064-07 8 14 61) |
| Name: | 01 584 7550 4064-07 8 14 61 Big Crown Pointer Date 28.5 Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.50 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 584 7550 4064-07 8 14 61 has a stainless steel case of 28.50mm with a plexi crystal. This Big Crown is powered by the self-winding caliber Oris 754. The dial is Black.