Oris - 01 584 7550 4361-07 5 14 52
01 584 7550 4361-07 5 14 52 Big Crown Pointer Date 28.5 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 584 7550 4361-07 5 14 52 (aka: 01 584 7550 4361-07 5 14 52) |
| Name: | 01 584 7550 4361-07 5 14 52 Big Crown Pointer Date 28.5 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.50 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 584 7550 4361-07 5 14 52 has a stainless steel case of 28.50mm crowned by a fluted, rose-gold plated bezel. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 594. The dial is Silver.