Oris - 01 584 7626 4361-07 5 15 77FC
01 584 7626 4361-07 5 15 77FC Big Crown Pointer Date 30 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 584 7626 4361-07 5 15 77FC (aka: 01 584 7626 4361-07 5 15 77FC) |
| Name: | 01 584 7626 4361-07 5 15 77FC Big Crown Pointer Date 30 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 584 7626 4361-07 5 15 77FC has a stainless steel case of 30.00mm crowned by a fluted, rose-gold plated bezel. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 594. The dial is Silver.