Oris - 01 594 7680 4334-07 5 14 76FC
01 594 7680 4334-07 5 14 76FC Big Crown Pointer Date 29 Stainless Steel - Rose Gold / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 594 7680 4334-07 5 14 76FC (aka: 01 594 7680 4334-07 5 14 76FC) |
| Name: | 01 594 7680 4334-07 5 14 76FC Big Crown Pointer Date 29 Stainless Steel - Rose Gold / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 594 7680 4334-07 5 14 76FC has a stainless steel case of 29.00mm crowned by a fluted, rose-gold plated bezel. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 594. The dial is Black.