Oris - 01 644 7635 4284-Set
01 644 7635 4284-Set Big Crown Small Seconds Date Swiss Hunter Team
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 644 7635 4284-Set (aka: 01 644 7635 4284-Set) |
| Name: | 01 644 7635 4284-Set Big Crown Small Seconds Date Swiss Hunter Team |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 1958 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Date 01 644 7635 4284-Set is a model created with the Patrouille Suisse of Switzerland. This watch has a grey PVD-coated CASE_MATERIAL] case of 46.00mm and a Black dial. Motivation comes from the self-winding caliber Oris 644.