Oris - 01 674 7567 4361-07 5 21 52
01 674 7567 4361-07 5 21 52 Big Crown Chronograph Stainless Steel - Rose Gold / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 674 7567 4361-07 5 21 52 (aka: 01 674 7567 4361-07 5 21 52) |
| Name: | 01 674 7567 4361-07 5 21 52 Big Crown Chronograph Stainless Steel - Rose Gold / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Telemeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Chronograph 01 674 7567 4361-07 5 21 52 h has a Stainless Steel case of 42.00mm crowned by a coin edge bezel clad in rose gold PVD,. Power comes from the self-winding Oris 674. The dial is Silver.