Oris - 01 674 7569 4064-07 8 21 61
01 674 7569 4064-07 8 21 61 Big Crown Telemeter Chronograph Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 674 7569 4064-07 8 21 61 (aka: 01 674 7569 4064-07 8 21 61) |
| Name: | 01 674 7569 4064-07 8 21 61 Big Crown Telemeter Chronograph Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Telemeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Chronograph 01 674 7569 4064-07 8 21 61 h has a Stainless Steel case of 43.00mm with a telemeter bezel insert,. Power comes from the self-winding Oris 674. The dial is Black.