Oris - 01 675 7648 4234-07 5 23 77
01 675 7648 4234-07 5 23 77 Big Crown Timer Chronograph Grey / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 675 7648 4234-07 5 23 77 (aka: 01 675 7648 4234-07 5 23 77) |
| Name: | 01 675 7648 4234-07 5 23 77 Big Crown Timer Chronograph Grey / Black |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Timer Chronograph 01 675 7648 4234-07 5 23 77 has a 46mm stainless steel case with grey PVD-coating and a revolving bezel calibrated for 60 units. The dial is black. Inside ticks a self-winding movement with chronograph in the form of caliber Oris 675.