Oris - 01 733 7629 4063-Set LS
01 733 7629 4063-Set LS Big Crown Date Swiss Hunter Team PS Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 733 7629 4063-Set LS (aka: 01 733 7629 4063-Set LS) |
| Name: | 01 733 7629 4063-Set LS Big Crown Date Swiss Hunter Team PS Edition |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Date 01 733 7629 4063-Set LS is a model created with the Patrouille Suisse of Switzerland. This watch has a Stainless Steel case of 44.00mm and a Grey dial. Motivation comes from the self-winding caliber Oris 733.