Oris - 01 733 7649 4966-07 5 19 62
01 733 7649 4966-07 5 19 62 Big Crown Diamonds 38 Stainless Steel - Diamond / MOP
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 733 7649 4966-07 5 19 62 (aka: 01 733 7649 4966-07 5 19 62) |
| Name: | 01 733 7649 4966-07 5 19 62 Big Crown Diamonds 38 Stainless Steel - Diamond / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Diamonds 01 733 7649 4966-07 5 19 62 has a stainless steel case of 38.00mm with diamond-set bezel, and a mother-of-pearl dial. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 733 ND.