Oris - 01 735 7660 4264-07 5 22 75
01 735 7660 4264-07 5 22 75 Big Crown Timer Grey / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 735 7660 4264-07 5 22 75 (aka: 01 735 7660 4264-07 5 22 75) |
| Name: | 01 735 7660 4264-07 5 22 75 Big Crown Timer Grey / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Timer combines the classic Oris Big Crown look with a modern twist; the signature over-sized crown and coin edged bezel are paired with a highly legible dial and a set of sword hands.