Oris - 01 735 7672 4084-Set MB
01 735 7672 4084-Set MB Big Crown Royal Flying Doctor Service Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 735 7672 4084-Set MB (aka: 01 735 7672 4084-Set MB) |
| Name: | 01 735 7672 4084-Set MB Big Crown Royal Flying Doctor Service Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Royal Flying Doctor Service 01 735 7672 4084-Set MB is a watch created with the Royal Flying Doctor Service. It features a Stainless Steel case of 44.00mm, with internal revolving bezel calibrated for 12-hours. The black dial has a pulsations scale on its outer edge.